TZ: Vím, proč volím On tour je u konce, informace pro mladé však kampaň nabízí dál

TZ: Vím, proč volím On tour je u konce, informace pro mladé však kampaň nabízí dál Přidáno dne: 28. 05. 2014

Tisková zpráva

20.5.2014, Praha –  Ačkoliv se zájem mladých lidí o volby do Evropského parlamentu tradičně pohybuje mezi těmi nejnižšími v Evropě, letos nad účastí v tomto procesu zauvažovalo minimálně 3300 z nich v České republice. To je totiž počet návštěvníků, kteří prošli festivalem Vím, proč volím On tour, jenž atraktivní formou informoval právě o těchto volbách.

Vím, proč volím je název nezávislé kampaně, která už druhým rokem informuje mladé lidi o volbách a jejich významu. Vzhledem k opakovaně nízké volební účasti se organizátoři kampaně letos svoji činnost rozhodli doplnit i o festival Vím, proč volím On tour, který by pozornost mladých lidí přilákal více.

Od 28.3. do 17.5. letošního roku se tak odehrál ve 13 městech České republiky, převážně formou pátečních klubových akcí a sobotních open-air koncertů.  Návštěvníci si mohli poslechnout celkem 27 kapel nejrůznějších žánrů, od folku, popu, rocku, swingu až po punk. Objevila se zde tak jména jako Ready Kirken, Voxel, Mirka Miškechová, Memphis či Voilá!. „Vybírali jsme takové vystupující, aby mladé lidi oslovili a zároveň podpořili život ve městech. Ta jsme volili záměrně spíše menší, s nízkou volební účastí, protože právě tam je třeba podpořit občanskou paritcipaci“, říká Jiří Let, manažer festivalu.

Kromě hudby byly na koncertních místech připraveny  informační materiály o Evropském parlamentu a soutěže i kvízy pro děti i dospělé.  Velké lákadlo pro voliče ale představovaly především diskuze s kandidáty na posty europoslanců. Těch se na festivalu vystřídalo celkem 45, napříč politickým spektrem. Voliči tak měli možnost vyslechnout si moderované panelové diskuze na pódiu. A pokud se kdokoli z nich chtěl o kandidátovi dozvědět více, pak mohl využít i možnosti neformálně si popovídat přímo s politikem o všem, co jej zajímá.

Ačkoli festivalová část kampaně již skončila, informační servis o volbách je stále k dispozici, a to na stránkách www.viprocvolim.cz. Mladí lidé zde mohou najít informace o všech 38 kandidujících politických stranách a hnutích, včetně jejich stručné historie a kandidátek. Nechybí ani informace o volebním procesu s praktickým postupem ve volebních místnostech. Ambasadoři kampaně v krátkých videích zase hovoří o otázkách, které jsou pro ně důležité a zároveň podléhají vlivu Evropského parlamentu. A pro ty, co se festivalových akcí nemohli osobně zúčastnit, jsou připraveny i krátké záznamy z diskuzí s kandidáty na našich internetových stánkách i sociálních sítí.

“Všechna naše úsilí směřovala k tomu, abychom zprostředkovali informace o všech kandidujících stranách stručně na jednom místě a dali voličům možnost se lépe rozhodnout i třeba díky osobním diskusím s kandidáty na jednolivých akcí. Naší hlavní informací bylo, že 23. a 24. května proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu a občané mohou využít svého práva”, dodává Jana Votavová, manažerka kampaně Vím, proč volím.

Celá kampaň Vím, proč volím i festival Vím, proč volím On tour jsou neziskovou, nestrannou a čistě informační aktivitou, jejím pořadatelem je Česká rada dětí a mládeže.  Finačně byla kampaň podpořena v rámci Evropského program Mládež v akci.

Více informací poskytne:
Alena Hosnedlová
PR manažerka
mail: alena.hosnedlova@crdm.cz
tel: +420 605 434 439